William John McNaughton is confirmed dead at the age of 93.
William was best known as a American-born Roman Catholic prelate.
RIP William John McNaughton #WilliamJohnMcNaughton add some flowers to their gravestone at
William John McNaughton, you will be missed - #William #rip
Dad's Army S6/E3: The Royal Train Arthur Lowe, John Le Mesurier, Clive Dunn, John Laurie, James Beck, Arnold Ridley…
The Most Reverend

William J. McNaughton, M.M.
Bishop of the Incheon
ChurchCatholic Church
AppointedJune 6, 1961
In officeMarch 10, 1962 - April 25, 2002
SuccessorBoniface Choi Ki-san (μ΅œκΈ°μ‚° λ³΄λ‹ˆνŒŒμ‹œμ˜€)
Orders
OrdinationJune 13, 1953
ConsecrationAugust 24, 1961
by Richard Cushing
Personal details
Born(1926-12-07)December 7, 1926
Lawrence, Massachusetts, United States
Died3 February 2020(2020-02-03) (aged 93)
Methuen, Massachusetts, United States
William John McNaughton, M.M.,λ‚˜κΈΈλͺ¨ κ΅΄λ¦¬μ—˜λͺ¨, (December 7, 1926 – February 3, 2020) was an American-born Catholic missionary and bishop. As a member of the Catholic Foreign Mission Society of America (Maryknoll) he was assigned to missions in South Korea. He served as the first Bishop of Incheon from 1961 to 2002.
Contents
1 Early life and education
2 Priesthood
3 Episcopacy
4 References
Early life and education
William McNaughton was born in Lawrence, Massachusetts. He was educated at Central Catholic High School in Lawrence and Maryknoll Seminary in Ossining, New York. He entered the novitiate for the Catholic Foreign Mission Society of America, or Maryknoll, and professed religious vows on August 30, 1949. McNaughton earned a Bachelor of Sacred Theology and a Licentiate in Religious Education from the Maryknoll Major Seminary. He was ordained a priest on June 13, 1953.
Priesthood
After his ordination McNaughton studied the Korean language at Yale University. He was sent to Korea and was engaged in parish ministry in Chungbuk. He served on the College of Consultors in the Diocese of Cheongju. He served as the Vicar General of the same diocese from 1959 to 1960. Pope John XXIII named McNaughton the Titular Bishop of Thuburbo Minus and Vicar Apostolic of Incheon on June 6, 1961.
Episcopacy
William McNaughton was consecrated a bishop on August 24, 1961 by Cardinal Richard Cushing of Boston. The principal co-consecrators were Bishops John Comber, M.M., the Maryknoll Superior General, and Petrus Canisius van Lierde, O.S.A., the Vicar General of the Vatican State. A year later on March 10 McNaughton was named the first bishop of the Diocese of Incheon. He attended all four sessions of the Second Vatican Council (1962-1965). He held several positions in the Catholic Bishops' Conference of Korea. McNaughton served as the conference secretary from 1965 to 1981 and as the president of the Committee for Liturgy from 1965 to 1970. He was a member of the Ecumenical Committee from 1970 to 1973 and its president from 1973 to 1978. He served as president of the Committee for Catechesis from 1978 to 1984 and as a member of the Episcopal Commission for Clergy and Religious from 1978 to 2002. Pope John Paul II accepted Bishop McNaughton's resignation as Bishop of Incheon on April 25, 2002. He retired to his native United States.
About cookies on this site
We use cookies to collect and analyse information on site performance and usage, to provide social media features and to enhance and customise content and advertisements.Learn more
ALLOW ALL COOKIES
COOKIE SETTINGS