Robert H. Scarborough is confirmed dead at the age of 97.
Robert was best known as a American vice admiral.
RIP Robert H. Scarborough @TheTweetOfGod #TragicDeaths 💔💐 #RobertH.Scarborough add some flowers to their graveston…
RT @deadpeoplecom: It's a sad day, Robert H. Scarborough dies - #Robert #rip
It's a sad day, Robert H. Scarborough dies - #Robert #rip
Robert H. Scarborough
VADM R H Scarborough USCG.png
Born(1923-03-12)March 12, 1923
Hawkinsville, Georgia, U.S.
DiedMarch 20, 2020(2020-03-20) (aged 97)
Allegiance United States
Service/branch United States Coast Guard
Years of service1949–c.1982
RankUSCG O-9 shoulderboard.svg Vice admiral
Commands heldVice Commandant of the United States Coast Guard
Robert Henry Scarborough, Jr. (March 12, 1923 – March 20, 2020) was a Vice Admiral in the United States Coast Guard who served as the 13th Vice Commandant from 1978 to 1982.
A 1944 graduate of the United States Merchant Marine Academy, Vice Admiral Scarborough entered the Coast Guard in 1949 following service as an officer in the Navy and Merchant Marine. He maintained a license as Master of ocean steam and motor vessels of unlimited tonnage. Serving in various geographical areas both ashore and afloat, his numerous earlier Coast Guard assignments were in the fields of general operations, personnel, and public information including both command afloat and command ashore as Group Commander and Captain of the Port. Previous assignments as a flag officer have been as Commander, Ninth Coast Guard District; Chief, Office of Operations; and Chief of Staff of the U.S. Coast Guard.
His military awards include the Legion of Merit with gold star, Meritorious Service Medal, Coast Guard Commendation Medal, all World War II theater medals, and the Coast Guard Distinguished Service Medal in August 1980.
He was born in Hawkinsville, Georgia.. He had 2 sons, Robert Henry Scarborough III and James Burton Scarborough. He died on March 20, 2020.
Dates of rank
Ensign
Lieutenant, Junior Grade
Lieutenant
Lieutenant Commander
Commander
Captain
O-1
O-2
O-3
O-4
O-5
O-6
Never held
November 30, 1949
August 26, 1952
July 1, 1959
July 1, 1964
July 1, 1969
Commodore
Rear Admiral
Vice Admiral
O-7
O-8
O-9
Never held
June 1, 1974
July 1, 1978
About cookies on this site
We use cookies to collect and analyse information on site performance and usage, to provide social media features and to enhance and customise content and advertisements.Learn more
ALLOW ALL COOKIES
COOKIE SETTINGS