Laird Stirling is confirmed dead at the age of 81.
Laird was best known as a Canadian politician.
RIP Laird Stirling @TheTweetOfGod #TragicDeaths 💔💐 #LairdStirling add some flowers to their gravestone at
Laird Stirling, you will be missed - #LairdStirling #Laird #Stirling #rip
Laird Stirling
MLA for Dartmouth North
In office
1978–1988
Preceded byGlen M. Bagnell
Succeeded bySandy Jolly
Personal details
Born(1938-08-22)August 22, 1938
Noranda, Quebec, Canada
DiedMarch 2, 2020(2020-03-02) (aged 81)
Dartmouth, Nova Scotia, Canada
Political partyProgressive Conservative
Occupationminister
R. Laird Stirling (August 22, 1938 – March 2, 2020) was a Canadian politician. He represented the electoral district of Dartmouth North in the Nova Scotia House of Assembly from 1978 to 1988. He is a member of the Nova Scotia Progressive Conservative Party.
Stirling was born in Noranda, Quebec. He attended the Atlantic School of Theology and McMaster University. He is a minister and has also worked as a hospital chaplain. He is married to Carolyn Wilson.
Stirling entered provincial politics in the 1978 election, defeating Liberal cabinet minister Glen Bagnell by over 1,600 votes in Dartmouth North. In June 1979, Stirling was appointed to the Executive Council of Nova Scotia as Minister of Social Services. He was re-elected in the 1981 election, and was moved to Minister of Consumer Affairs in December 1981. Following his re-election in 1984, Stirling continued to serve as Minister of Cumsumer Affairs until February 1987, when he was moved to Minister of Environment. In November 1987, Stirling was shuffled again, becoming Minister of Municipal Affairs. He was defeated when he ran for re-election in 1988, losing to Liberal Sandy Jolly by 121 votes. Stirling died on March 2, 2020.
About cookies on this site
We use cookies to collect and analyse information on site performance and usage, to provide social media features and to enhance and customise content and advertisements.Learn more
ALLOW ALL COOKIES
COOKIE SETTINGS