Hubert Kitchen is confirmed dead at the age of 91.
Hubert was best known as a Canadian politician.
Hubert Kitchen
Member of the Newfoundland and Labrador House of Assembly
ConstituencyHarbour Grace (1971–72)
St. John's West (1977–79)
St. John's East (1989–96)
Personal details
Born (1928-09-16) September 16, 1928 (age 91)
Buchans, Newfoundland and Labrador
Died(2020-07-18)July 18, 2020
St. John's, Newfoundland and Labrador, Canada
Political partyLiberal Party of Newfoundland and Labrador
Spouse(s)Jennifer Rooney (m.1957)
Occupationeducator, academic, auditor
Hubert W. Kitchen (September 16, 1928 - July 18, 2020) was a Canadian politician. He served in the Newfoundland and Labrador House of Assembly as a member of the Liberal Party of Newfoundland and Labrador. He also served in cabinet as Minister of Finance and Minister of Health. Born in Buchans, Newfoundland and Labrador, he attended McGill University, Memorial University, and the University of Alberta, earning B.Comm, B.Ed, M.Ed. and Ph.D. degrees. He was an auditor, school principal, professor of educational administration. He married Jennifer Rooney in 1957 and had a son. Kitchen died on July 18, 2020, in St. John's.
About cookies on this site
We use cookies to collect and analyse information on site performance and usage, to provide social media features and to enhance and customise content and advertisements.Learn more
ALLOW ALL COOKIES
COOKIE SETTINGS