Georges Villeneuve is confirmed dead at the age of 97.
Georges was best known as a Canadian politician.
RIP Georges Villeneuve @TheTweetOfGod #TragicDeaths 💔💐 #GeorgesVilleneuve add some flowers to their gravestone at
A moment of silence for Georges Villeneuve - #GeorgesVilleneuve #Georges #Villeneuve #rip
@Paul_davyy wa villeneuve st georges daccorouniou d 😂😂
Villeneuve st georges et Orly
Georges Villeneuve
Member of Parliament
for Roberval
In office
August 1953 – March 1958
Preceded byPaul-Henri Spence
Succeeded byJean-Noël Tremblay
Mayor of Mistassini, Quebec
In office
1961–1968
Personal details
Born (1922-02-20) 20 February 1922 (age 97)
Saint-Prime, Quebec, Canada
Political partyLiberal
Professionnotary
Georges Villeneuve (born 20 February 1922 at Saint-Prime, Quebec) was a Liberal party member of the House of Commons of Canada.
After school studies in Saint-Prime, then at the seminaries in Chicoutimi and Nicolet, Villeneuve began law studies in 1946 at Université Laval in Quebec City. After his graduation in 1949, he was granted status as a notary and opened a practice in Mistassini that August.
Villeneuve was first elected at the Roberval riding in the 1953 general election then re-elected for one more term in 1957. He was defeated in the 1958 election by Jean-Noël Tremblay of the Progressive Conservative party. Villeneuve made two further unsuccessful attempts to win back Roberval in 1962 and 1965.
From 1961 to 1968, Villeneuve was mayor of Mistassini. He continued his notary practice until his retirement in 1985.
About cookies on this site
We use cookies to collect and analyse information on site performance and usage, to provide social media features and to enhance and customise content and advertisements.Learn more
ALLOW ALL COOKIES
COOKIE SETTINGS