David Cliche is confirmed dead at the age of 68.
David was best known as a Canadian politician.
David Cliche
David Cliche.jpg
Member of the National Assembly of Quebec for Vimont
In office
September 12, 1994 – January 30, 2002
Preceded byBenoît Fradet
Succeeded byFrançois Gaudreau
Personal details
Born (1952-07-10) July 10, 1952 (age 68)
Saint-Joseph-de-Beauce, Quebec
Political partyParti Québécois
ParentsRobert Cliche
Madeleine Ferron
David Cliche (born July 10, 1952) is a Quebec politician. He represented Vimont in the National Assembly of Quebec from 1994 to 2002, as a member of the Parti Québécois.
He is the son of lawyer and former head of the New Democratic Party of Quebec, Robert Cliche and writer Madeleine Ferron. Cliche earned a bachelor's degree in Geology and a master's degree in Development from the University of Montreal (1977) and then began a career in environmental management.
Cliche ran for the Parti Québécois in the constituency of Vimont in 1989 but was defeated by Benoît Fradet of the Liberal Party, in 1994 he ran again and this time defeated Fradet and was part of the Parti Québécois government of Lucien Bouchard, he was re-elected in 1998.
Cliche held several ministerial positions in the governments of Lucien Bouchard and Bernard Landry: he was Minister of Environment and Wildlife (1996-1997), Minister for Tourism (1997-1998) Information Highway and Government Services (1998-2001) and Minister for Research, Science and Technology (2001-2002).
Cliche resigned from his position as Minister and MNA for Vimont on January 30, 2002. Since leaving politics, he worked as an environmental consultant.
Quebec Provincial Government of Bernard Landry
Cabinet post (1)
Predecessor
Office
Successor
Jean Rochon
Minister for Research, Science and TechnologyMarch 8, 2001–January 30, 2002
Solange Charest
Quebec Provincial Government of Lucien Bouchard
Cabinet posts (3)
Predecessor
Office
Successor
Ministry Established
Minister for the Information Highwayand Government ServicesDecember 15, 1998–March 8, 2001
Ministry Abolished
Rita Dionne-Marsolais
Minister of TourismAugust 25, 1997–December 15, 1998
Maxime Arseneau
Jacques Brassard
Minister of Environment and WildlifeJanuary 29, 1996–August 25, 1997
Paul Bégin
About cookies on this site
We use cookies to collect and analyse information on site performance and usage, to provide social media features and to enhance and customise content and advertisements.Learn more
ALLOW ALL COOKIES
COOKIE SETTINGS